Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Ankieta

Czy "Pomorze 970" ma być robione na Warbanda?

Tak
83 (52.9%)
Nie
74 (47.1%)

Głosów w sumie: 156

Autor Wątek: Pomorze 970  (Przeczytany 53048 razy)

Opis tematu:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Blitzwing

• Gawędziarz
  • *
  • Piwa: 11
Odp: Pomorze 970
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 21, 2010, 20:41:12 »
Tak, jednak przyjmując brak informacji można by zrobić metalowe kirysy albo inne cuda. Ja bym zawsze zostawał przy tym co znamy, nie tworząc dziwnych sytuacji że formację wikingów rozbije grupka z dwuręczniakami. Zresztą nie wprowadzałbym jako popularne uzbrojenie drogich i rzadkich wyborów. To że coś zrobione nie oznacza że zaraz wszyscy tego używali :P Może lepiej jeśli chodzi o spory zostańmy na tych z poziomu nosali hełmów i przeszywnic, a nie rozważań na temat uzbrojenia które nie ma jakiegokolwiek potwierdzenia.
Pozdrawiam
Sława!

Offline Stygion

• Pielgrzym
  • *
  • Piwa: 0
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 21, 2010, 20:50:37 »
Co do mieczy oburęcznych w tych realiach temat strasznie naciągany, i jeżeli zależ na 100 % realności to bez potwierdzenia w książkach lub innych materiałach.

Lecz wprowadzenie takich noży o których pisałem było by ciekawa opcją, ponieważ sa to materiały potwierdzone ;)

Offline Blitzwing

• Gawędziarz
  • *
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 21, 2010, 21:13:14 »
akurat saksy to normalka, mogą być w wyposażeniu wikingów którzy np. dzierżą w dłoniach duńskie topory.
Sława!

Offline Stygion

• Pielgrzym
  • *
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 21, 2010, 21:24:48 »
Dokładnie.
Gdzieś widziałem rycinę na której był ukazany jeździec trzymający dwuręczny - skramasaks

A o mieczach dwuręcznych pisałem czysto teoretycznie ;), bo przecież zawsze jakaś głowa rodu mogła zamówić sobie takie cudo aby móc się "pokazać" w tamtych czasach.

Też jestem ciekaw jak zostanie rozwiązana w tym modzie sprawa oddziałów.
Ponieważ wiadomo w tamtych czasach dominowała głównie piechota, wyposażona w włócznie i topory oraz łucznicy.
Natomiast kawaleria już nie była tak "popularna".
Więc jestem ciekaw jak zaplanowano drzewko rozwój członków oddziałów.

Offline Roland hr. Bretanii

• Utracjusz
  • *
  • Old, nervous and out of tune... RINGO!
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 22, 2010, 08:28:44 »
Natomiast kawaleria już nie była tak "popularna".

Chyba powinno być: "jeszcze nie była tak popularna"... :P

Co do drzewek, autor modyfikacji wspominał, bodajże w pierwszym poście o tym, że siła kawalerii zmniejszy się.

Offline Stygion

• Pielgrzym
  • *
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 23, 2010, 14:17:24 »
Ja może bym nie osłabiał tak kawalerii, ale na przykład najmocniejszą jednostką konną zostawił - Lekka jazdę, i łuczników na koniach.
Przy czym znacznie bym utrudnił dojście do uzyskania w drużynie takich jednostek.

Offline Brasydas

• Pielgrzym
  • *
« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 23, 2010, 18:10:51 »
Co do dwuręcznych broni to tylko jakies topory, mieczy wtedy raczej nie było dwuręcznych. Poza tym miecze jedno-ręczne o niezbyt ostrym zakończeniu(dominowały sieczne) oraz średniej wielkości tarcze, podejrzewam że pawęży też wtedy nie było, a to z powodu słabej celności łuków i braku kuszy. Co do broni dystansowej to jakieś słabsze łuki mysliwskie, poza tym to oszczepy, kamienie, można ew. dodać toporki i noże.

Zbroja skórzana, jedynie elita powinna mieć kolczugi. Takie czasy. Mam nadzieję że pomogłem choć trochę.

Offline Blitzwing

• Gawędziarz
  • *
« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 23, 2010, 18:36:49 »
Tyle że ze zbroją skórzaną mamy problem. Nigdzie nie znaleziono nawet kawałka takowej. Można oczywiście domyślać się jaką mogły miec formę. Dlatego też proponuję skórznie która nie będzie biła po oczach jak jakaś lamelka. No i zrobienie takiej skórzni byłoby bardziej prawdopodobne niż wymyślenie zbroi lamelkowej :-) Miecze w większości powinny być zbliżone do tzw. "wikińskich" która na terenie pomorza zapewne były bardzo rozpowszechnione. Z kamieniami bym nie przesadzał bo załóżmy:
Jesteśmy biednym wieśniakiem który idzie na wojne. Co ma zabrać z chałupy? Kamienie? No raczej nie, tylko go spowolnią a ciskanie nimi do łatwych nie należy. To może lepiej toporek który zapewne posiadało większość ówczesnych ludzi? Dlatego też jestem za takim rozwiązaniem. Dla niezbyt bogatych mogą być również włócznie. Liczę na Ciebie, polecam także skorzystać z paczki z hełmami i domami wikingów. Domy może się nie przydadzą ale hełm z Gjermundbu i żebrowiec o dobrej jakości zapewne bardzo się przydadzą.
Pozdrawiam
Sława!

Offline Roland hr. Bretanii

• Utracjusz
  • *
  • Old, nervous and out of tune... RINGO!
« Odpowiedź #83 dnia: Kwiecień 23, 2010, 19:03:10 »
Dla niezbyt bogatych mogą być również włócznie.

No albo jakiś zaostrzony kij... Nie ten nativowski tylko zwykły model ułamanej gałęzi odpowiednio umodelowanej na coś w rodzaju dzidy dla najbardziej biednych... ^^

Offline Blitzwing

• Gawędziarz
  • *
« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 24, 2010, 16:26:46 »
matt i co z filmem o którym mówiłeś? :-)
Sława!

Offline matt1155

• Pielgrzym
  • *
« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 24, 2010, 21:33:00 »
Wybaczcie ale dzis wrociłem dopiero z instruktarzu survivalu ktory musialem poprowadzic ;p

Film jest nie skończony jeszcze niestety, ponieważ nie sądziłem ze to takie trudne coś wogóle skręcić aby to miało ręce i nogi :(

Następna sprawa--> Po tych 3 dniach przemyślałem wszystko i stwierdziłem że NIE MA JESZCZE NIC CIEKAWEGO DO POKAZANIA :( i sam nie jestem jeszcze z mojej pracy zadowolony.

Jeszcze chcę popracować nad tym i dopiero wydam film ;]

Dlatego przepraszam zainteresowanych!

----------------------------------------------------------------------------------------------

Co do koni i ich wykorzystania: Konie będą rzadkością, konie będą drogie, konie będą mało i trudno dostępne, a co za tym idzie "cenne"

Co do mieczy dwuręcznych i uzbrojenia: hmm zobacz sobie Stygionie kiedy miecze były w miarę częstym użyciu na polu bitwy, zobacz/poczytaj jak walczyło wojsko pierwszych Piastów, porównaj poziom "skilla" kowali z X wieku. Wogóle rzadkością były topory "wojenne" przeznaczone tylko do bitwy. Na Pomorzu za to były popularne toporki na wzór góralskich ciupag ;] stosowane powszechnie.

Co do pancerzy: Kolczugi tak jak konie będą drogie i rzadkie wyposażeni w nie będą tylko elity tzn zamożniejsi, reszta musi sie zadowolić skórzniami, lnianymi koszulami, jak i niczym ;]

Co do saxów: To przecież na pierwszej stronie dałem kilka modeli już oteksturowanych saxów, zrobiłem juz Lanxsaxy i będę robił scramsaxy(wybaczcie zapomniałem jak sie to pisze)

Do Blitzwinga: Chciałem zostawić "na razie" arena tuniki ponieważ nawet pasują do ówczesnych standardów(oprócz niebieskiej), Linen tunic, shirt, mail shirt i pewnie coś jeszcze ale pisze z pamięci. Oczywiście to działanie tymczasowe ponieważ będę reteksturował wszytko.

Chciałem użyć vikings model pack ale sądzę że z moimi umiejętnościami teksturowania te modele będą zbyt zaj.. świetnie wyglądały w porównaniu z moimi. Nie mniej jeszcze nie zadecydowałem ostatecznie.

ufff.. Jakieś jeszcze pytania na które nie odpowiedziałem? :D

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Edit: Dodałem kilka jednostek Wielkopolan do 1 posta.

Ogłaszam też konkurs(?) na najlepszą nazwę dla jednostki "Lekki Jeździec" :) Proszę pisać propozycje i pamiętać że to X wiek
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2010, 17:51:05 wysłana przez matt1155 »

Offline Grievous

• Zbrojny
  • *
  • Piwa: 2
  • Chwała Konfederacji Niezależnych Systemów.
« Odpowiedź #86 dnia: Kwiecień 25, 2010, 18:34:22 »
Może nazwij go po prostu Konny
"I never risk my own skin if I don't have to."

Offline matt1155

• Pielgrzym
  • *
« Odpowiedź #87 dnia: Kwiecień 25, 2010, 19:02:12 »
Konny jest już niżej ;] zobacz pod "Lekkim Jeźdźcem" :) i nie piszcie też proszę zwiadowca :D

Czekam tez na jakieś opinie i sugestie co do wyglądu jednostek :]
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2010, 19:04:51 wysłana przez matt1155 »

Offline legomir

• Pijus
  • *
« Odpowiedź #88 dnia: Kwiecień 25, 2010, 20:01:29 »
No to może tak:
Poprzednia jednostka- Słaby Konny
Następna jednostka: Konny

lub

Poprzednia jednostka: Konny
Następna: jednostka Dobry/doborowy Konny
"Można ścinać kwiaty, ale wiosny to i tak nie zatrzyma" Che Guevara
GG: 15621533

Offline Kradus

• Admin Junior
  • Giermek
  • **
  • Piwa: 427
  • Steam ID: Mój status Steam
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 25, 2010, 20:27:47 »
A może tak jak było u adenian [ale nie w pełni], Giermek --> Lekki Jeździec --> Ciężki Jeździec