Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Ankieta

Na kogo zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?

[Nie wezmę udziału w wyborach]
5 (13.9%)
Jedność Narodu
0 (0%)
Koalicja Europejska (PO, PSL, SLD, .N. Zieloni)
5 (13.9%)
Konfederacja (KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy, Jakubiak)
13 (36.1%)
Kukiz'15
2 (5.6%)
Lewica Razem (Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej)
0 (0%)
Polska Fair Play (Bezpartyjni, Gwiazdowski)
8 (22.2%)
Prawo i Sprawiedliwość
2 (5.6%)
Ruch 11 Listopada
0 (0%)
Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi
0 (0%)
Wiosna (Robert Biedroń)
1 (2.8%)
Związek Słowiański
0 (0%)

Głosów w sumie: 36

Autor Wątek: Wybory do Europarlamentu 2019 (26 maja)  (Przeczytany 1075 razy)

Opis tematu: Sondaż oraz dyskusja nt. wyborów

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online vtz

• Moderator Klanów
  • Bywalec
  • *
  • Piwa: 155
  • a.k.a. Rudy Karzeł
  • Steam ID: Mój status Steam
Odp: Wybory do Europarlamentu 2019 (26 maja)
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 16, 2019, 15:48:10 »

Tak to wygląda u mnie. Niestety tak długo jak Gwiazdowski będzie merytoryczny i nie będzie robił show, tak długo będzie miał problem żeby uzyskać chociażby te 3%. A szkoda bo uważam Fair Play za partię z najlepszym pomysłem na Polskę.
Co do Razem i Wiosny to uważam, że w wielu sprawach mają rozsądne podejście, ale odrzucają swoim socjalizmem.

Zresztą europarlament i tak nic nie może, więc warto zagłosować na Konfederację chociażby dla frajdy, żeby Berkowicz wytłumaczył europarlamentarzystom że są trójkątofobami, żeby Mentzen wytłumaczył im podstawy ekonomii, albo żeby Braun zaczął swoją wypowiedź od 'Szczęść Boże'.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2019, 17:12:03 wysłana przez vtz »

Offline Bojar

• Gawędziarz
  • *
  • Piwa: 341
  • A proper wife should be as obedient as slave
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 16, 2019, 18:27:22 »
Zresztą europarlament i tak nic nie może, więc warto zagłosować na Konfederację chociażby dla frajdy, żeby Berkowicz wytłumaczył europarlamentarzystom że są trójkątofobami, żeby Mentzen wytłumaczył im podstawy ekonomii, albo żeby Braun zaczął swoją wypowiedź od 'Szczęść Boże'.

Sorry, vtz ale takiego podejścia według mnie nie da się obronić w żaden sposób. "Dla beki" to można koleżance wrzucić soli do herbaty, albo zrobić koledze kebaba z plecaka, ale zbyt poważnie traktuję swoje wybory życiowe, żeby postępować w taki sposób mimo, że czysto matematycznie pojedyńczy głos nie jest aż tak dużo "wart". Aczkolwiek tutaj warto przytoczyć sytuację z wyborów prezydenckich w USA gdzie o wygranej busha nad al gorem zadecydowało 537 głosów ze stanu Floryda (oczywiście electoral college i wybór w Usa wygląda trochę inaczej, ale mimo wszystko zdarzało się, że mała ilość głosów decydowała o zwycięstwie bądź porażce).

A stwierdzenie "parlament nic nie może" jest już nie tyle głupotą co nieprawdą. Parlament Europejski uczestniczy w procesie ustawodawczym UE, pełni funkcję kontrolną a także ma spore uprawnienia budżetowe.

Nie będę też komentował zbytnio kandydatów konfederacji, bo jak ktoś lubi fundamentalizm religijny to jego sprawa... Jedyne co mnie cieszy w tym aspekcie to to, że laicyzacja społeczeństwa postępuje w takim tempie, że może dożyję czasów w których głównym celem ludzi przybywających do opustoszałych kościołów będzie turystyka.

Online vtz

• Moderator Klanów
  • Bywalec
  • *
  • a.k.a. Rudy Karzeł
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 16, 2019, 18:58:01 »
Jeśli chcemy wnikać w głosowania Parlamentu Europejskiego, to przyznam się że z tej kadencji kojarzę tylko 3 - w każdym z nich Korwin głosował zgodnie z moimi poglądami, czyli przeciw ACTA2, przeciw pakietowi mobilności i za zakazem sprzedaży produktów podwójnej jakości.

Jedyne co mnie cieszy w tym aspekcie to to, że laicyzacja społeczeństwa postępuje w takim tempie, że może dożyję czasów w których głównym celem ludzi przybywających do opustoszałych kościołów będzie turystyka.

Jeśli o to chodzi, to jestem zdania że liberalizacja gospodarki i wzrost bogactwa Polaków przyspieszy laicyzację naszego społeczeństwa. Także nawet jeśli doprowadzą do tego 'fundamentaliści religijni' to i tak uważam, że warto do tego dążyć.

Offline Bojar

• Gawędziarz
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 16, 2019, 22:01:15 »
Jeśli chcemy wnikać w głosowania Parlamentu Europejskiego, to przyznam się że z tej kadencji kojarzę tylko 3 - w każdym z nich Korwin głosował zgodnie z moimi poglądami, czyli przeciw ACTA2, przeciw pakietowi mobilności i za zakazem sprzedaży produktów podwójnej jakości.

I musisz przyznać, że każdy z tych przykładów bez wzgledu na poglądy ma duży wpływ na to co się dzieje. Nie możemy, więc tutaj twierdzić, że PE nic nie może, bo wpływ PE jest większy niż się przeciętnej osobie wydaje.

Jeśli o to chodzi, to jestem zdania że liberalizacja gospodarki i wzrost bogactwa Polaków przyspieszy laicyzację naszego społeczeństwa. Także nawet jeśli doprowadzą do tego 'fundamentaliści religijni' to i tak uważam, że warto do tego dążyć.

Nie zapędzałbym się tak z utożsamianiem liberalizacja gospodarki + wzrost bogactwa Polaków. Ja owszem jestem wolnorynkowcem, więc zasadniczo jestem za większością z tych zmian, ale jednocześnie pamiętam, że tak jak każdy z nas jestem pewnym tworem ukształtowanym przez rodzinę, miejsce w którym się wychowuję i edukację, którą do tej pory odbyłem i odbywam nadal.

Jestem też świadom, że najprawdopodobniej w warunkach bardziej wolnorynkowej gospodarki będę w stanie uzyskać więcej niż w ramach państwa "opiekuńczego". Ale znowu trzeba powrócić do tego, że większość pieniędzy przepływa przez miasta, a najwięcej przez W-wę. Liberalizacja prawa podatkowego równie dobrze może spowodować wzrost inwestycji, ale równie dobrze może też spowodować wzrost wynagrodzeń kadry menadżerskiej czy też ogólnie zdominowanie przez korpo :)

I znowu mi to nie przeszkadza, ale pracując dla BIG4 trudno, żeby mi przeszkadzała potencjalna perspektywa wzrostu znaczenia korporacji. I teraz coś co wszystkim będzie wydawało się jasne obniżenie podatków, powoduje obniżenie wydatków, a co za tym idzie np. zatrzymanie dotacji dla małych miejscowości.
Dajmy przykład janosikowego:

Dane stare, bo z 2013, ale chodzi tu o przykład:
(click to show/hide)

Oczywiście liberalizacja janosikowego jest mi bardzo na rękę, bo mieszkam w Warszawie, ale przeciętny polak mieszkający na ścianie wschodniej odczuje to w ten sposób, że wójt nie będzie miał kasy na drogę i jasne mi to odpowiada, bo do pewnego stopnia jestem egoistycznym d*pkiem, ale dzięki temu może Trzaskowski miałby kasę na 3 linię metra (zwłaszcza, że chyba są jakieś plany pociągnięcia metra przez zarówno Mordor jak i Daszyńskiego).
(click to show/hide)

Owszem najprawdopodobniej wzrost gospodarczy byłby wyższy, bo rozsądne niskie podatki zachęciłyby kapitał z zewnątrz, ale wydaje mi się, że ten efekt nie miałby takiego wielkiego wpływu na tego mitycznego Polaka (o ile nie mieszka w większym mieście wojewódzkim - Kraków, Wrocław, W-wa, Gdańsk czy Poznań) no i o ile nie wykonuje zawodu "prostego".

Ale z drugiej strony zgadzam się z tym, że być może istnieje korelacja między zarobkami a religijnością.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2019, 22:04:46 wysłana przez Bojar »

Offline Kradus

• Admin Junior
  • Giermek
  • **
  • Piwa: 412
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 17, 2019, 07:39:23 »

Online vtz

• Moderator Klanów
  • Bywalec
  • *
  • a.k.a. Rudy Karzeł
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 17, 2019, 09:12:40 »
I musisz przyznać, że każdy z tych przykładów bez wzgledu na poglądy ma duży wpływ na to co się dzieje. Nie możemy, więc tutaj twierdzić, że PE nic nie może, bo wpływ PE jest większy niż się przeciętnej osobie wydaje.

Masz rację, zagalopowałem się z tym stwierdzeniem :P

Oczywiście liberalizacja janosikowego jest mi bardzo na rękę, bo mieszkam w Warszawie, ale przeciętny polak mieszkający na ścianie wschodniej odczuje to w ten sposób, że wójt nie będzie miał kasy na drogę i jasne mi to odpowiada, bo do pewnego stopnia jestem egoistycznym d*pkiem, ale dzięki temu może Trzaskowski miałby kasę na 3 linię metra

Poruszyłeś tutaj ciekawy temat. Czytałem niedawno artykuł o tym, jak ciężko się żyje na wsi ludziom bez samochodu/bez prawa jazdy/zbyt starym aby samochód prowadzić. Otóż właśnie gminy na wsi pieniędzy mają bardzo mało i nie stać ich na to, żeby wynająć chociaż kilka autobusów, które dowoziłyby ludzi do miasta powiatowego. Wielu starszych ludzi nie ma nawet możliwości dotrzeć do lekarza, albo na wigilię do rodziny.

Z tego co pamiętam, obecnie większość dochodów z podatków osiąganych przez gminy jest przekazywane do rządu centralnego. Niestety nie mam teraz pod ręką konkretnych danych, żeby to potwierdzić. W każdym razie uważam, że decentralizacja (swoją drogą jeden z punktów w programie Fair Play) mogłaby rozwiązać tego typu problemy w wielu gminach, bo gdyby gminę było stać na wynajęcie autobusów, to szybko pojawiłby się ktoś kto by to obiecał i zrealizował.
Taki system, w którym zdecydowana większość dochodów gminy zostaje w jej budżecie, funkcjonuje w krajach nordyckich i sprawdza się tam bardzo dobrze.

Offline Bojar

• Gawędziarz
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 17, 2019, 11:43:14 »
Poruszyłeś tutaj ciekawy temat. Czytałem niedawno artykuł o tym, jak ciężko się żyje na wsi ludziom bez samochodu/bez prawa jazdy/zbyt starym aby samochód prowadzić. Otóż właśnie gminy na wsi pieniędzy mają bardzo mało i nie stać ich na to, żeby wynająć chociaż kilka autobusów, które dowoziłyby ludzi do miasta powiatowego. Wielu starszych ludzi nie ma nawet możliwości dotrzeć do lekarza, albo na wigilię do rodziny.

100% racji, nie mam tutaj nic do dodania, ponieważ faktem jest to, że są wsie/miejscowości za biedne, żeby wynająć autobus. Tylko problem z autobusami jest taki, że te linie są masakrycznie niskorentowne, a gminy nie mają pieniędzy na utrzymywanie nierentownego transportu publicznego. Gmina też nie może np. ciąć kosztów i uznać, że autobus będzie jeździł parę razy dziennie tylko i wyłącznie przed 8 jak ludzie jadą do pracy i po 17 jak wracają, bo ludzie potrzebują pewności, że będą mieli czym pojechać. W efekcie na takich lokalnych liniach z ograniczonymi grafikami systematycznie spada liczba pasażerów, aż stają się kompletnie nierentowne nawet mimo tego, że jeżdżą w okresach szczytu.

Z tego co pamiętam, obecnie większość dochodów z podatków osiąganych przez gminy jest przekazywane do rządu centralnego. Niestety nie mam teraz pod ręką konkretnych danych, żeby to potwierdzić. W każdym razie uważam, że decentralizacja (swoją drogą jeden z punktów w programie Fair Play) mogłaby rozwiązać tego typu problemy w wielu gminach, bo gdyby gminę było stać na wynajęcie autobusów, to szybko pojawiłby się ktoś kto by to obiecał i zrealizował.
Taki system, w którym zdecydowana większość dochodów gminy zostaje w jej budżecie, funkcjonuje w krajach nordyckich i sprawdza się tam bardzo dobrze.

Sumarycznie jasne. Gminy oddają większość dochodów, ale... Dajmy na to CIT. Firma płaci podatek tam gdzie ma swoją siedzibę, dlatego np. kleszczów jest najbogatszą gminą w polsce, bo tam jest kopalnia bełhatów, która płaci tam podatki, a po za tym niewielką liczbę ludności. Ale to jest jeden z wyjątków, ponieważ większość firm płaci podatki w Warszawie, ponieważ większość firm tam ma swoją siedzibę. I mimo tego, że podatki są dystrybuowane Warszawa generuje z tytułu CIT 3-4 razy więcej niż Wrocław lub 6 razy więcej niż Krakowie, a pamiętajmy, że to nie są małe miasta :)

PIT ma największe dochody tam gdzie mieszkają najbogatsi, czyli zazwyczaj są to dobrze skomunikowane, bogate wsie pod dużymi miastami takie jak np. Podkowa Leśna pod Warszawą, ale tam średnia cena domów wynosi około 2-3 baniek.

Biedne gminy z tytułu PIT osiągnęłyby niewiele, bo i ich mieszkańcy nie mają za dużo. Zarobki w gminach na wschodzie są niskie, więc przychody z Pit też byłyby niskie. Właśnie to co gminy na wschodzie ratuje to subwencja budżetowa oraz fundusze europejskie, która w ich przypadku wielokrotnie stanowi większość przychodów.

Offline ^IvE

• Słońce Tawerny
  • Moderator Globalny
  • Wójt
  • **
  • Piwa: 608
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 17, 2019, 11:56:27 »
Akcyza, wysokie podatki, absurdalne przepisy i wymogi dot. posiadania auta i zdawania prawa jazdy. Problemy biurokratyczne z założeniem firmy to są problemy, które sprawiają, że mniejsze miasta są słabo skomunikowane. U mnie w rodzimej miejscowości są lokalne firmy przewozowe PKS już dawno padł. Gdyby była mniejsza akcyza było by ich więcej to samo gdyby podatki były mniejsze a przepisy prostsze. A gdyby to wszystko zsumować więcej ludzi po prostu by było stać na auto. Proste i logiczne.

Offline Bojar

• Gawędziarz
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 17, 2019, 12:22:11 »
Nie gadaj głupot. Prawo jazdy zda każdy, kto ma dwie ręce, oczy i koordynację 4-latka, a i tak nawet jak zdaje to zazwyczaj nie umie jeździć. A jak ktoś nie umie ktoś zdać prawa jazdy to jest lepiej, żeby nie jeździł... 

Założenie firmy to jest kwestia złożenia wniosku i większość rzeczy możesz zrobić przez internet:
https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?F;1b22de7d-916d-4591-b44d-3b8e2be61121
I jedynie musisz wydać 2 dychy na pieczątke, bo konta firmowe są bez kosztów w wiekoszości banków.

Akcyza owszem mogłaby być niższa, ale nie zmienia to w znacznym stopniu konkurencyjności transportu lokalnego, zwłaszcza że autobusy i samochody zyskałyby podobnie na tym, więc nie podniosłoby to znacznie zysków firm przewozowych, bo zyski na akcyzie pomniejszyłaby mniejsza liczba pasażerów, która przeniosłaby się na własny samochód. Natomiast zmniejszyłoby to konkurencyjność innych środków transportu z których korzystają na wsiach takie jak pociągi. Świat nie jest czarno-biały i nie wszystko co jest "proste" jest w związku z tym "logiczne".
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2019, 12:25:10 wysłana przez Bojar »

Offline Bruce Campbell

• Lew
  • Towarzysz
  • *
  • Piwa: 882
  • PodPułkownik 1ppS, Cesarz THD, Giermek 21pp
    • datadream2004 コギ花
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 26, 2019, 23:51:35 »
(click to show/hide)

i cyk na wakacje do brukseli
(click to show/hide)
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2019, 23:54:52 wysłana przez Bruce Campbell »

Offline Kradus

• Admin Junior
  • Giermek
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 27, 2019, 00:00:54 »
"Przysłowie: „mądry Polak po szkodzie” jest zbyt optymistyczne, stwierdzałem to wiele razy."
Stanisław Cat-Mackiewicz

Offline Bruce Campbell

• Lew
  • Towarzysz
  • *
    • datadream2004 コギ花
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 27, 2019, 00:53:55 »
Wg exit polls we Francji wygrywa Front national Marine Le Pen z przewagą ok. procenta nad partią Macrona. W Wielkiej Brytanii wygrywa partia brexitowa z wynikiem ok. 31%. W Hiszpanii wygrali dla odmiany socjaliści.
Ogólnie globalnie stracili miejsca socjaliści, GUE/NGL i europejscy chadecy, zyskało ECR, zieloni i liberałowie.

Łapcie jeszcze filmik Wapniaka, gdzie wypytwał ludzi pod komisją: (kilk!). Myślę, że ciekawy pod kątem tego, co ludzie odpowiadali.

Offline Bruce Campbell

• Lew
  • Towarzysz
  • *
    • datadream2004 コギ花
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 27, 2019, 09:15:10 »
Aktuakizacja wyników:
(click to show/hide)
Konfederacja wypada z EP i raczej nie ma już szans na ponowne przekroczenie progu, a więc mamy tylko 3 ugrupowania w Europarlamencie.

Offline Kradus

• Admin Junior
  • Giermek
  • **
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 27, 2019, 09:21:08 »
Dziwnie człowiekowi ze świadomością, że mu zostało mniej lat życia niż punktów procentowych poparcia dla dwóch partyjnych plemion (niczym ważnym się od siebie nie różniących) .

Offline Bruce Campbell

• Lew
  • Towarzysz
  • *
    • datadream2004 コギ花
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 27, 2019, 09:43:44 »
Nie bądź takim pesymistą.
Najstarszy Polak zmarł w wieku 111 lat.