Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Autor Wątek: [Napoleonic Wars] [IIIe_1erTG] 1er Régiment de Tirailleurs de la Garde impériale  (Przeczytany 2620 razy)

Opis tematu:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Koxxus

• Bywalec
  • *
  • Piwa: 65
  • Otaczają mnie tęgie, wielkie dzbany
  • Steam ID: Mój status Steam

Historia Pułku

Historia pułku zaczyna się od 1808 roku, oraz powrotu francuzów z Hiszpanii. Cesarz zmuszony był wówczas znaleźć sposób aby zachęcić nowych rekrutów do dołączenia. Było to spowodowane przeciąganiem się lokalnych walk w Hiszpanii, jak również przez przewidywaną wojną z Austrią. Rozwiązano wówczas drogi w utrzymaniu 2. Regiment Grenadierów Gwardii, jak również Pułk Strzelców pieszych. Na ich miejsce powstał pierwszy pułk tzw. Młodej Gwardii (Jeune Garde). Pułk ten przemianowano na Pułk Tyralierów- Grenadierów. Szeregi pułku zasilili najlepsi poborowi tamtego roku. Następnie, regiment został przyłączony do Grenadierów Pieszych, oraz otrzymał zadanie działania jako lekka piechota. Pułk złożony był z dwóch batalionów po sześć kompanii. Struktura była podobna do struktur formacji liniowych, stanowiska oficerów starszych posiadali weterani 2. Pułku Grenadierów Gwardii, natomiast młodsi zostali przeniesieni ze szkoły w Saint-Cyr.

Pułk, w przeciwieństwie do powstających pułków Tyralierów-Szaserów wziął udział u boku grenadierów gwardii udział w kampanii 1809 roku. Ich pierwsza bitwa odbyła się pod Ebersberg, gdzie pokonali generała Hillera. Po tym zwycięstwie, tyralierzy, woltyżerowie oraz polscy kawalerzyści wyruszyli do Amstetten, skąd zostali wysłani do Wiednia. W zamian za zasługi, cesarz wydał zgodę aby tyralierzy korzystali z szabli z dystynkcjami, przeznaczonej dla oddziałów elitarnych. Pułk walczył następnie pod Aspern-Essling, gdzie walczyli w okolicach Gross Aspern. Część kadry po tej bitwie odesłano do Paryża, wraz z siedemnastoma zdobycznymi sztandarami. Następnie, pułk walczył pod Wagram, natomiast po bitwie, w dzień urodzin cesarza, żołnierze przywdziali epolety grenadierów. Tego samego dnia, za działania pod Aspern jeden z oficerów został odznaczony złotym orderem legii Honorowej.

W 1810 został on wraz z pozostałymi pułkami tyralierów, przeniesiony do Hiszpanii. Przed wyruszeniem, pułk został wysłany na dodatkowe szkolenie, a pod koniec 1809 roku został uzupełniony przez baterię artylerii Młodej Gwardii. Tyralierzy zostali przydzieleni do wspólnej brygady wraz z polską kawalerią lekkokonną pod dowództwem generała Rougeta. Miejscem działań jednostki było Burgos, gdzie walczyli oni z partyzantami. Pułk nie otrzymywał racji żywnościowych, amunicji, ani żołdu. Aby utrzymać morale, cesarz przyznał im 120,000 franków nagrody.

Tyralier Gwardii Cesarskiej, 1815 rok, okres przed bitwą pod Waterloo
Rycina tyraliera z okresu kampanii rosyjskiej 1812 roku.

We wrześniu 1811, zapasy pułku zostały w pełni uzupełnione. W trakcie wiosny 1812 roku, został on wycofany z Hiszpanii, oraz przeniesiono go do brygady Lanabere'a, należącej do elitarnej brygady Rougeta. Pułk został utrzymany w rezerwie pod Borodino, do Moskwy wszedł bez szwanku. Pułk został w znacznej mierze rozbity przez chorobę, oraz dezercję przy powrocie do ojczyzny. Resztki oddziału wraz z brygadą walczyły pod Krasnoje, oraz nad rzeką Berezyną. Po tych bitwach, pułk istniał de facto na papierze.

W 1813 roku, pułk, uzupełniony nowymi poborowymi oraz kadrami z jednostek liniowych, wyruszył do Frankfurtu, gdzie zasilił szeregi brygady Tindala. Pułk stał się wówczas siłą rezerwową armii. Na przełomie lat 1813/14 pułk odgrywał istotną rolę pod Lützen, Bautzen, Lipskiem, Brienne, La Rothiere, Champaubert, Montmireil, St. Thierry, Vauchamps, Montereau, Laon, Arcis-sur-Aube, Fere-Champenoise, Courtrai, Craonne, St. Dizier, oraz Paryżem.

W Bitwie pod Dreznem, pułk samotnie zaatakował 6 pruskich batalionów, za co 200 żołnierzy zostało odznaczonych orderem Legii Honorowej. W trakcie rewii Napoleon wyraził się o pułku jako o "najodważniejszym spośród Tyralierów". Pod Lipskiem, pułk bronił pozycji w Lindenau. Pułk został rozwiązany w okresie restauracji, natomiast powstał ponownie z byłych żołnierzy w trakcie stu dni Napoleona. Walczyli pod Ligny, oraz Waterloo. W ostatniej bitwie cesarza, pułk do ostatniego człowieka bronił Planceloit przed Prusakami.

Każda bitwa, w której walczył pułk przed okresem restauracji, była zwycięska dla cesarza.

O nas

1er Régiment de Tirailleurs de la Garde impériale (1. Pułk Tyralierów Gwardii Cesarskiej) to nowy pułk na scenie Napoleonic Wars, powstały 15. czerwca 2018 roku z inicjatywy Dasha, oraz Koxxus'a. Pułk jak najważniejszą wartość stawia dyscyplinę, jak również umiejętności w walce wręcz, jak i na dystans. Na ten moment pułk składa się głównie z nowych graczy DLC Napoleonic Wars. Poza grą w Napoleonic Wars, gramy również w inne gry czy moduły. Ponadto, jesteśmy członkami IIIe Corps de la Grande Armée.

Jeden z pierwszych apeli, 19 czerwca 2018 roku.

Struktura rang

Officier

Colonel [Col]
Lieutenant-Colonel [LtC]
Chef de Bataillon [CdB]
Capitaine [Cpt]
Lieutenant [Lt]
Sous-Lieutenant [SLt]

Sous-Officier

Sergent-Major [SgtM]
Sergent [Sgt]
Caporal-Fourrier en Premiere [CplFoP]
Caporal-Fourrier [CplFo]
Caporal [Cpl]

Enrôlé

Tirailleur de Premiere [TirP]
Tirailleur de Deuxieme [TirD]
Soldat de Premiere  [SoP]
Soldat de Deuxiéme [SoD]
Cadet [Cdt]

Kontakt z oficerami

Media

(click to show/hide)
(click to show/hide)
(click to show/hide)

Specjalne podziękowania kierujemy w stronę 8th Regiment of Hussars, oraz użytkownika Garrel za użyczenie szablonu tematu
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2018, 12:59:18 wysłana przez Koxxus »

Nie zrobiłbym nic
Gdybym to forum scrollował jak ty

Offline Koxxus

• Bywalec
  • *
Rezerwacja

Nie zrobiłbym nic

Offline Rivet

• Utracjusz
  • *
  • Piwa: 109
  • Terror belli, decus pacis
to w takim razie tyralierzy flankierzy miel zielone mundury?

Offline tel-mati

• Pielgrzym
  • *
  • Piwa: 3
  • nie mam tekstu :(
Powodzenia

Offline JerzyBurza

• BANITA
  • Hulaka
  • *
  • Piwa: -6
  • VIe_10ph_Wchm_JanSnieg
Powodzenia.
MP17
FS Cup
LDP18 Dyw.B
MP18 Cav.

Offline Koxxus

• Bywalec
  • *
to w takim razie tyralierzy flankierzy miel zielone mundury?

Pułki flankierów-grenadierów i flankierów-szaserów korzystali z zielonych. Tyralierzy mieli niebieskie mundury.

Powodzenia.
Powodzenia

Dziękujemy!

Nie zrobiłbym nic

Offline Rivet

• Utracjusz
  • *
  • Piwa: 109
  • Terror belli, decus pacis
można sraczki od tych wszystkich nazw dostać :)

znalazłem:

Francja - piechota Młodej Gwardii. 1. Oficer flankierów - strzelców pieszych 1813 r, 2. szeregowy flankierów - grenadierów 1814 r., 3. szeregowy woltyżerów 1815 r., 4. oficer tyralierów 1815 r. Mal. B. Fosten.
(click to show/hide)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2018, 15:34:41 wysłana przez Rivet »

Offline GuarD

• Kmieć
  • *
  • Piwa: 4
Powodzenia! :)

Offline Stasiulek

• Gawędziarz
  • *
  • Piwa: 88
  • 2002 <3
    • Kanał Yt
Powodzenia! Odsyłam do listy aktywnych polskich klanów. Kiedy tekstury? :)
(click to show/hide)

Offline Koxxus

• Bywalec
  • *
Powodzenia! Odsyłam do listy aktywnych polskich klanów. Kiedy tekstury? :)

Dzięki za życzenia, natomiast, co do tekstur:
(click to show/hide)

Nie zrobiłbym nic

Offline Jarll

• Hulaka
  • *
  • Piwa: 5
Powodzenia

Offline -mat123321-

• Pielgrzym
  • *
  • Piwa: 4
Powodzenia

Offline SoltoN

• Pielgrzym
  • *
  • Piwa: 2
  • My heroes wore grey!
Powodzenia!

Offline TiraniumOre

• Pielgrzym
  • *
  • Piwa: 3
Powodzenia
"... Wiem tylko ,że im więcej ludzi zabijam, tym dalej mam do domu ..."

Offline Mr.Copper

• Pijus
  • *
  • Piwa: 51
  • Mężny bądź, chroń pułk twój i sześć flag
    • Strona Ósmego Pułku Piechoty, zapraszamy ! ("www.8pp.pl")
Powodzenia.

(click to show/hide)
Pułk 8. Piechoty Xięstwa Warszawskiego forever and ever!