Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

Autor Wątek: Przecieki  (Przeczytany 146000 razy)

Opis tematu:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline b@rtu$

• Moderator
  • Zbrojny
  • *
  • Piwa: 47
  • RW_Pocztowy_Bartus
Odp: Przecieki
« Odpowiedź #105 dnia: Listopad 04, 2012, 23:17:03 »
To może dokładniej się określę, bo widzę że już różne domysły piszecie. Chodzi mi głównie o kolczugi(pasowały by mi jakieś skromne, np tylko na korpus i krótkie za paskiem) i napierśniki(po rajtarach i husarzach). Widziałem że starszyzna kozacka czasami ma jakieś pancerze na obrazkach  i to wcale nie zniszczone, choć nie chciałbym z tego "pojedynczego" przypadku robić reguły.
Obecnie kozacy wyglądają całkiem dobrze i chyba nie ma potrzeby na gwałt robić im pancerzy dla konnych. Mimo to ostatecznie im się przydadzą, bo same tabory mogą momentami nie wystarczyć w walce z lekką kawalerią uzbrojoną w łuki.

Pozdrawiam.

Offline Blitzwing

• Gawędziarz
  • *
  • Piwa: 11
« Odpowiedź #106 dnia: Listopad 04, 2012, 23:54:33 »
Kolczugi tak. Z napierśnikami mogą już zbytnio upodobnić się do Polaków, przynajmniej takimi zadbanymi.
EMOsek, ale nie ściągnięto ich tylko na tą bitwe :p
Generalnie jazda kozacka nie była zbyt ciężka, to też nie ma co na siłe im dodawać. W RON chorągwie kozackie były właśnie lekkie i nie znaczyło to że byli w nich ludzie ze stepu ;p
Problematyczne jest trochę to że kozacy nie posiadali zbytnio rodzimych pancerzy i uzbrojenia, większość była zdobyczna, podpatrzona.
Sława!

Offline Morzan122

• Pielgrzym
  • *
  • Piwa: 0
  • spod łuku i strzały
« Odpowiedź #107 dnia: Listopad 05, 2012, 15:22:11 »
1. Ciężka piechota u kozaków? Oni chodzili w szmatach. Nadrabiali to doświadczeniem w walce szablą, strzelaniu i obronie taborów.

Zastanawiam się jak wyglądają statystyki jednostek kozaków w porównaniu do innych wojsk. Czy twórcy mogliby trochę przybliżyć te wartości?

Offline PanTadeusz

• Pijus
  • *
  • Piwa: -1
  • JKM
« Odpowiedź #108 dnia: Listopad 05, 2012, 15:55:52 »
Byli.. Ale wątpię, by po tej bitwie kozacy mieli okazje cokolwiek zrabować z trupów....
Poza tym, polscy rajtarzy raczej nie używali ciężkich kirysów.

Piszesz, że nie mieli okazji zrabować ;] Oni zawsze mieli na to okazję ;]

Offline b@rtu$

• Moderator
  • Zbrojny
  • *
  • RW_Pocztowy_Bartus
« Odpowiedź #109 dnia: Listopad 05, 2012, 16:00:07 »
Kolczugi tak. Z napierśnikami mogą już zbytnio upodobnić się do Polaków, przynajmniej takimi zadbanymi.
Nie muszą wyglądać od razu jak Polacy. To ma być coś w rodzaju nieco zużytego napierśnika narzuconego na normalne ciuchy kozackie. Napierśnik zdobyczny, więc jakieś dziury po kulach czy inne zadrapania byłyby na miejscu.
Generalnie jazda kozacka nie była zbyt ciężka, to też nie ma co na siłe im dodawać. W RON chorągwie kozackie były właśnie lekkie i nie znaczyło to że byli w nich ludzie ze stepu ;p
Problematyczne jest trochę to że kozacy nie posiadali zbytnio rodzimych pancerzy i uzbrojenia, większość była zdobyczna, podpatrzona.
Generalnie jazda kozacka nie do końca była jazdą;) Oni raczej walczyli pieszo, a konno tylko dojeżdżali. Słyszałem że zdarzało się gdy zza taboru wyskakiwali na wroga(przeważnie mocno już nadgryzionego przez ostrzał zza taboru) konno, w celu odepchnięcia niedobitków, lub gdy wróg się tego zupełnie nie spodziewał. Nie słyszałem by odnosili sukcesy uderzając na wroga oko w oko.

Uogólniając moje bohomazy. Może pancerze dla jazdy kozackiej to lekka przesada i możliwe że wycofam się z tego pomysłu. Mimo to jakiś mały pancerzyk dla atamana chyba by nie zaszkodził;). Obecnie(obecnie u mnie na kompie), kozacka jazda to praktycznie dragonia+ spisy. Wszystko do walki pieszo.

Pozdrawiam.

Offline PanTadeusz

• Pijus
  • *
  • JKM
« Odpowiedź #110 dnia: Listopad 05, 2012, 19:21:50 »

Uogólniając moje bohomazy. Może pancerze dla jazdy kozackiej to lekka przesada i możliwe że wycofam się z tego pomysłu. Mimo to jakiś mały pancerzyk dla atamana chyba by nie zaszkodził;). Obecnie(obecnie u mnie na kompie), kozacka jazda to praktycznie dragonia+ spisy. Wszystko do walki pieszo.

Nie nie, to dobry pomysł. Znajomy z bractwa rycerskiego występuje w chorągwi kozackiej i dowiedziałem się ciekawych rzeczy. Kolczugi były(małe ;]) ogólnie napierśniki zdobyczne pasują i dochodziły do tego napierśniki kołowe typu rosyjskiego ;] Takie kółko płytowe. Najczęściej używany przez kozaków pancerz to zbroja ze skóry - mianowicie wycięte z grubej skóry płaty szyte na kształt zbroi łuskowej, tyle że kwadratowe ;]

Offline b@rtu$

• Moderator
  • Zbrojny
  • *
  • RW_Pocztowy_Bartus
« Odpowiedź #111 dnia: Listopad 05, 2012, 19:43:05 »
Możesz podesłać jakieś zdjęcie, bo powiem szczerze że nie słyszałem o czymś takim.

Offline Blitzwing

• Gawędziarz
  • *
  • Piwa: 11
« Odpowiedź #112 dnia: Listopad 05, 2012, 20:18:15 »
Tak samo jak ja. Generalnie skórzanych pancerzy w historii jest mało, więc powinienem o czymś takim usłyszeć.
Sława!

Offline PanTadeusz

• Pijus
  • *
  • JKM
« Odpowiedź #113 dnia: Listopad 06, 2012, 14:33:54 »
Spróbuję znaleźć w internecie, jak nie będzie to trza będzie poczekać aż znajomego odwiedzę ;]

Offline Kadrinazi

• Pielgrzym
  • *
  • Piwa: 0
    • Blog Kadrinaziego
« Odpowiedź #114 dnia: Listopad 17, 2012, 12:16:34 »
Stąd że rajtarów było dość sporo, częściej też padali niż towarzysze husarscy. Choćby w bitwie pod Beresteczkiem byli rajtarzy.

A jakiś dowód na ową - jakże śmiałą - teorię że rajtarzy padali częściej niż towarzysze husarscy?

Offline Kompiotronik

• Opój
  • *
  • Piwa: 7
  • Salus rei reipublicae suprema lex esto!
« Odpowiedź #115 dnia: Listopad 17, 2012, 15:21:20 »
W każdej bitwie towarzyszy husarskich padało zazwyczaj kilku, przez to, że byli uzbrojeni po zęby, ciężka zbroja płytowa całkowicie eliminowała zagrożenie ze strony broni białej i pocisków, szyszak zasłaniał praktycznie całą głowę, praktycznie jedyną opcją zabicia husarza było strzelenie mu z bliska w twarz, przykład, podczas bitwy pod Kircholmem zginęło tylko 13 husarzy, z tego co wiem, albo ginęli wszyscy, albo pojedyncze jednostki ;)
Pozdrawiam

"Machasz waść tą szabelką jak cepem! Ten cios jeno u pachołków trybunalskich w modzie! A ten kurlandzki dobry do psów odganiania!" - H.Sienkiewicz "Potop"
Salus rei reipublicae suprema lex esto!

Offline b@rtu$

• Moderator
  • Zbrojny
  • *
  • RW_Pocztowy_Bartus
« Odpowiedź #116 dnia: Listopad 17, 2012, 16:24:55 »
W RON rajtar niekiedy był równie mocno uzbrojony co husarz. Poza tym rajtar często ruszał za husarią jako ekipa wykończeniowa. Stąd też ciężko powiedzieć że tych padało mniej a tych więcej. Przy udanym ataku głównie husaria dostała z muszkietów, a rajtaria będąca za nimi już mniej. Tak samo w przypadku przegranej bitwy. Jeśli husaria oberwała mocno to rajtarzy raczej zawracali. Logicznie rzecz biorąc tak sobie to wyobrażam. Co prawda nie każda bitwa musiała wyglądać tak schematycznie.

Offline Krystian80

• Bibosz
  • *
  • Piwa: -2
  • http://pl.20dollars2surf.com/?ref=688213
« Odpowiedź #117 dnia: Listopad 17, 2012, 18:17:22 »
http://pl.20dollars2surf.com/?ref=688213
zapraszam do rejestracji i zarabiania pieniędzy z tego ref linku  ;)
http://s2.postimage.org/tlyuonetl/angiel.png

Offline Kompiotronik

• Opój
  • *
  • Piwa: 7
  • Salus rei reipublicae suprema lex esto!
« Odpowiedź #118 dnia: Listopad 17, 2012, 18:48:14 »
Cudo! :D  No już nie mogę się doczekać :D

"Machasz waść tą szabelką jak cepem! Ten cios jeno u pachołków trybunalskich w modzie! A ten kurlandzki dobry do psów odganiania!" - H.Sienkiewicz "Potop"
Salus rei reipublicae suprema lex esto!

Offline wolfer

• Hulaka
  • *
  • Piwa: 2
« Odpowiedź #119 dnia: Listopad 17, 2012, 19:03:08 »
Nom jakość filmików taka sobie ale bitwy morskie wyglądają b interesująco... :D od razu przypomniało mi się ETW :D