Najnowsze newsy z naszej strony:


  Polub nasz profil na facebooku! oraz dołącz do naszej Grupy STEAM

  Autor Wątek: Forumowe FAQ  (Przeczytany 1899 razy)

  Opis tematu:

  0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  Offline Dyktator

  • Powabna baletnica
  • Krzyżowiec
  • *
  • Wiadomości: 4665
  • Piwa: 934
  • Płeć: Mężczyzna
  Forumowe FAQ
  « dnia: Sierpień 16, 2017, 18:55:26 »
  FORUMOWE FAQ

  FAQ jest to zbiór najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi na nie. Temat ten będzie aktualizowany w miarę potrzeby. Jeśli brakuje tu jakiegoś pytania, możesz zadać je w tym temacie: (kliknij!). Pamiętaj, by najpierw jednak zapoznać się z REGULAMINEM.

  PROFIL
  Czy administracja może podejrzeć, jakie mam hasło?
  Nie, nikt nie może podejrzeć hasła. Jest ono w pełni bezpieczne. W razie jego zapomnienia można użyć przypominania mailowego. Gdyby i do adresu mailowego nie było dostępu, administracja może zresetować hasło (wtedy należy je zmienić po zalogowaniu się) lub ustawić nowy mail.

  Gdy próbuję się zalogować dostaję komunikat, że zostałem zbanowany. Co robić?
  Po pierwsze - sprawdź, czy nie ma Cię na liście banitów. Jeśli nie ma, a uważasz, że to przez pomyłkę (czasami tak się zdarza przez banowanie adresów IP) to wyślij do nas wiadomość przez fanpage na facebook'u lub wyszukaj któregoś z aktywnych administratorów w grupie Steam i zgłoś się do niego prywatnie (aktywnych adminów możesz znaleźć na tej liście). Gdy nie używasz żadnego z tych portali, możesz założyć tymczasowe konto (według procedury opisanej w regulaminie). Jak masz kogoś znajomego na forum, możesz również poprosić o pomoc za pośrednictwem takiej osoby.

  Co oznaczają różne tytuły pod nickiem?
  Są to forumowe rangi. Część otrzymuje się automatycznie za przekraczanie kolejnych granic ilości postów (ich listę i warunek otrzymania można znaleźć TUTAJ). Są też rangi funkcyjne, czyli takie, jakie mają członkowie zespołu Tawerny. Redaktorzy są najczęściej moderatorami lokalnymi (a więc moderują wybrane działy) oraz pomagają w rozwoju forum swoimi pomysłami. Moderator globalny to taki moderator, który moderuje całe forum. Jeśli nie ma dopisku "globalny", znaczy to tyle, że jest to wspomniany wyżej moderator lokalny (niekoniecznie musi to być redaktor, uprawnienia moderatora w swoich działach otrzymują też m.in. twórcy modów, organizatorzy turniejów, czy osoby prowadzące sesje RPG). Administrator to jedna z osób, które prowadzą forum i portal, mogą również odpowiadać za kwestie techniczne. Admin junior to moderator globalny o rozszerzonych uprawnieniach, które mają z niego uczynić pomoc dla administracji (do takiego moderatora można np. pisać w sprawie utworzenia nowych działów). Admin Emeryt to były administrator, który znajduje się obecnie w stanie spoczynku. Są także rangi dodatkowe, które oznaczają dostęp do ukrytych działów (np. "Deluge dev") oraz takie, które administratorzy mogą wpisywać ręcznie jako nagrodę za konkurs lub po prostu, by wyróżnić charakterystyczną osobę.

  Jak zdobyć odznaki, które niektórzy mają w swoich profilach?
  Listę odznak i warunki ich zdobycia znajdziesz TUTAJ.

  Co oznacza poziom ostrzeżenia w profilu i jak się go pozbyć?
  Jest to system karania na forum. Otrzymuje się punkty ostrzeżenia za łamanie regulaminu, a maksymalna ich ilość wynosi 100. Gdy ma się ich co najmniej 5, w profilu pojawia się status "Obserwowany", który nie niesie żadnych dodatkowych konsekwencji. Od 51 punktów przyznawany jest status "Moderowany", wówczas wszystkie posty, które od tej pory będzie próbował napisać użytkownik z tym statusem, będą niewidoczne dla innych użytkowników, dopóki nie zatwierdzi go moderator lub administrator. Ostatni status, "Wyciszony" obowiązuje od 80 punktów ostrzeżenia i powoduje on blokadę możliwości pisania nowych postów. Każdego dnia redukuje się automatycznie 1 punkt i trwa to do spadnięcia na próg 50 punktów ostrzeżenia. Niżej już samo nie zejdzie i aby mieć możliwość zredukowania swojego poziomu ostrzeżenia do jeszcze niższej wartości (lub nawet do 0) należy udowodnić administracji, że swoim zachowaniem zasłużyło się na "odkupienie". To wymaga jednak czasu. Warto też zaznaczyć, że nie odnosi się to w żaden sposób do banowania - można dobić do 100 punktów i bana nie dostać, a można nie mieć żadnych punktów i zostać zbanowanym. Wszystko zależy od przewinienia i postawy osoby łamiącej regulamin. Najłatwiej jest jednak nie dostać żadnych punktów, wówczas nie trzeba się martwić o pozbywanie się ich. A nie jest to trudne wbrew pozorom - wystarczy po prostu myśleć przy pisaniu postów.


  CHAT / SHOUTBOX
  Czemu nie widzę chatu?
  Najpewniej nie jesteś zalogowany. Shoutbox jest dostępny tylko dla osób, które w danej chwili są online. Jeśli spełniasz ten warunek, a mimo to nie widzisz chatu, należy to zgłosić administracji.

  Czemu niektóre nicki są kolorowe w pewnych miejscach?
  Są to kolory wspomnianych wyżej osób funkcyjnych (ich listę, jak i kolory znajdziesz TUTAJ). Dzięki temu wyróżniają się na liście użytkowników oraz na chacie. Czerwony oznacza administratora, brązowy junior admina, pomarańczowy admina emeryta, zielony moderatora globalnego, a niebieski redaktora. Czasami zdarzają się okresowo też i inne kolory - oznaczają one wówczas osoby, które wygrały jakiś konkurs lub po prostu wyróżnioną grupę forumowiczów.


  POSTY
  Czy za każdym razem muszę uzupełniać te głupie pola, jak pytanie o najcieplejszą porę roku?
  Nie, to ograniczenie znika po napisaniu pierwszego posta. Jest ono konieczne, by ograniczyć napływ botów, które potrafią zaspamować forum linkami do zainfekowanych stron, gdy nikt ich nie powstrzymuje.

  Co mi daje większa ilość napisanych wiadomości?
  W zasadzie nic poza większą rozpoznawalnością w naszej małej społeczności oraz rangą i/lub odznaką za ich ilość. Są tylko dwie granice, które dają więcej uprawnień. Otóż po napisaniu 1 posta znika uzupełnianie zabezpieczeń przeciwko botom, a po napisaniu 100 postów otrzymuje się możliwość dawania i zabierania piw (punktów reputacji) innym użytkownikom.

  Moderator mnie upomniał, jednak nie rozumiem o co chodzi. Co znaczy spam, offtop, doublepost, multipost, multikonto, warn i ban?
  Spamem można określić dużą ilość postów napisanych w krótkim czasie, gdzie ich treść jest zazwyczaj bezsensu. Może to być też pojedynczy post, który jest nie na temat. To drugie nazywa się właśnie offtopem (skrót od offtopic). Doublepost to napisanie dwóch postów z rzędu w krótkim odstępie czasu (gdzie między tymi dwoma postami nie ma postów innych użytkowników). Warto tutaj podkreślić krótki odstęp czasu, a więc sekundy, minuty etc. Napisanie post pod postem w odstępie kilku dni nie zalicza się jako doublepost. Multipostowaniem określa się w zasadzie to samo, tylko w przypadku, gdy mówimy o liczbie postów większej, niż 2. Multikonto jest za to drugim (lub którymś z kolei) kontem zarejestrowanego już użytkownika. Warn to skrót od warning, czyli ostrzeżenie, a ban to blokada konta.

  Dlaczego moje posty są modyfikowane przez innych użytkowników?
  Moderatorzy i administratorzy mogą ingerować w posty innych osób. Może się zdarzyć, że napiszesz w złym temacie, zrobisz dużo literówek lub napiszesz dwa posty pod rząd w odstępie kilku sekund. Wówczas naprawiają to osoby funkcyjne (listę tych osób znajdziesz TUTAJ), a każda taka ich akcja zostawia w dolnej części Twojego posta dopisek: "« Ostatnia zmiana: miesiąc dzień, rok, godzina wysłana przez /nick/ »". Czasami też chcą Cię upomnieć, wówczas dodają do Twojego posta dopisek z uwagą, który jest zakończony nickiem autora dopisku. Cały dopisek jest zapisany kolorem, który odpowiada funkcji pełniącej przez osobę funkcyjną (czerwony - administrator, brązowy - admin junior, zielony - moderator globalny, niebieski - moderator lokalny). Takiego dopisku nie wolno oczywiście usuwać (patrz -> regulamin forum).

  Co oznaczają te cyfry w prawym dolnym rogu posta: "+2/-1 karm for this message"
  Jest to ilość piw (punktów reputacji), które zostały przyznane autorowi wiadomości za ten konkretny post (z lewej pozytywne, a z prawej negatywne). Po kliknięciu w ten napis można zobaczyć kto i za co dał te piwa.


  PIWA / KARMA
  Czym są piwa?
  Piwa (karma) to forumowy system reputacji. Użytkownicy, którzy napisali co najmniej 100 postów mogą sobie nawzajem dawać lub zabierać piwa za posty lub prywatne wiadomości. Rozdawanie piw to dawanie karmy na "+", a zabieranie to przyznawanie jej na "-". Całkowitą wartość karma widać w profilu ("Piwa: /ilość/").

  Jak je przyznawać i gdzie mogę podejrzeć listę tych, które dostałem?
  Obok każdego posta (i prywatnej wiadomości) jest widok profilu autora. Pod ilością jego/jej piw znajdują się dwie ikonki - kufel piwa i skreślony na czerwono kufel piwa. Wystarczy kliknąć jedną z nich (pierwsza daje, a druga zabiera). Aby podejrzeć listę otrzymanych i rozdanych piw, trzeba wejść w profil użytkownika, gdzie znajdują się dwa przyciski: "Kto zmienial moja reputacje" oraz "Komu ja zmienialem reputacje". Można też obejrzeć globalne statystyki. Wystarczy otworzyć indeks forum (główna strona, z której widać wszystkie działy) i u dołu znaleźć sekcję "Statystyki forum", która znajduje się nad "Użytkownikami online". Gdy jest się zalogowanym widać takie dwa przyciski: "[Więcej statystyk] [Karma Stats]", gdzie drugi z nich przekieruje do piwnych statystyk forum.

  Dlaczego nie mogę dawać piw?
  Po pierwsze - upewnij się, że masz już napisanych 100 postów, ponieważ to jest próg, który odblokuje tę opcję. Jeśli tak, to możliwe, że wyczerpał się jeden z dwóch limitów. Pierwszym jest limit 5 piw do rozdysponowania na dobę. Ponadto jednemu użytkownikowi można dać lub zabrać tylko jedno piwo w ciągu 24 godzin.

  « Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2017, 22:13:06 wysłana przez Dyktator »
  Premier TFW 2015-2019